Zakažte jí hrát basketball!
Světem dnes hýbe několik třaskavých témat a jedním z nich je férovost sportu. A to hlavně toho ženského. Z větší části je to způsobeno účastí transgender sportovkyň, které se snažily zařadit do závodního sportu.
Je to hodně rozšířené téma, které ale způsobilo po celém světě pozdvižení. Přitom se jedná zhruba o dva až pět lidí na celém světě, kteří chtějí jen dělat svůj milovaný sport. Ale postupně se toto téma rozšířilo na LGBTQA+ komunitu a počet tenderů obecně.
Ale vraťme se ke sportu. Jak již bylo před lety řečeno, že zakázat sport trans sportovcům je jako se snažit dosáhnout rovnosti sportu tím, že bychom uměle zkrátili nohy běžcům, kteří tak mají výhodu. Nebo budeme léčit ženy, které se jako ženy narodily, hormony, protože mají vyšší testosteron „viz sprinterka Semenya“.
Toto téma však je mnohem komplexnější a nemyslím si, že by ženský sport zničili dva či tři lidé na celém světě. A v tomto zamyšlení se ke mně dostala informace, že existuje ještě neplnoletá Číňanka, která ve svých 17 letech hraje basketball a měří neuvěřitelných 220 centimetrů.
Své soupeřky převyšuje minimálně o hlavu a i mnohem více. Většina hráček je jí sotva po ramena. Čang C´ju se směje, že na koš dosáhne celkem lehce. Je pivotkou basketbalového týmu a hned během prvních zápasů ohromila svými výkony.
V jednom zápase nastřílela 44 bodů a měla 14 doskoků. Dodejme, že zápas skončil 97:81, tedy téměř polovinu bodů celého týmu nastřílela ona. Kdyby tuto hráčku tým neměl, asi by nevyhrál o 16 bodů, ale zřejmě by ani nevyhrál vůbec.
To mě nutí k zamyšlení, jestli je to vůbec fér vůči ostatním. A oklikou se dostáváme ke zkracováním nohou sprinterů. I když se jako žena narodila a ženou je, tak může basketball hodně ovlivnit.
A zajímalo by mě, jestli je to dle bojovníků za férový a spravedlivý sport správně či špatně? Budou také řešit její účast v ženském sportu, kde je naprosto ojedinělá a její tým tak má v podstatě „nefér“ výhodu?
Za bojovníky za férovost sportu, se mi chce říci „budeme ji léčit, či zkrátíme nohy“, abychom jí následně účast v zápasech mohli zakázat. Nebo se mýlím a vše je v pořádku? Je tedy v pořádku, že v některých sportech budou závodit transgender sportovci „ať transženy či transmuži“?
Nemyslím si, že se bude tato situace nějak řešit. Spíše si myslím, že tato žena po nějaké době zavítá do WNBA, kde bude hvězdou a bude vydělávat miliony dolarů. Oproti někomu, kdo má údajně také výhody, ale byl mu závodní sport zakázán. Je vlastně otázkou, co je fér a co fér není. Přesto nechápu tento boj za dokonalý svět, který nikdy nebude dokonalý a ani ke všem stejně férový.